Darmowa dostawa od 50,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Wytrawianie płytek PCB - AKCESORIA

( ilość produktów: 17 )

Obwód drukowany z ang. Printed Circuit Board PCB to płytka z połączeniami elektrycznymi (ścieżkami) i punktami lutowniczymi (padami) przeznaczona do montażu elementów, podzespołów elektronicznych.

Na skalę przemysłową, produkcją obwodów drukowanych zajmują się wyspecjalizowane zakłady produkcyjne. Nie oznacza to jednak, że jest to proces bardzo skomplikowany. Każdy młody elektronik taki prosty obwód może wykonać samodzielnie w domowym zaciszu.

Jak wytrawiać płytki PCB domowym sposobem?

Co nam będzie potrzebne?

1. Papier termotransferowy, pakier kredowy

2. Laminat FR4

3. Środek do wytrawiania miedzi, nadsiarczan sodowy B327

4. Marker, pisak permanentny do płytek PCB

5. Czyścik do laminatów lub papier ścierny

6. Środek do odtłuszczania, zmywania ACETON

7. Kuweta

8. Żelazko

Polecamy przygotowane zestawy do wytrawianiaczyszczenia obwodów drukowanych PCB.

Sposób wykonania:

Krok 1. Drukarką laserową drukujemy rysunek ścieżek na kartce papieru.

Zalecamy drukowanie projektu na papierze termotransferowym (drukujemy na błyszczącej stronie). W przeciwieństwie do papieru kredowego, papier termotransferowy odchodzi w całości i nie zostawia na laminacie włosków/pozostałości po papierze. Usuwanie ich jest pracochłonne, a w trakcie czyszczenia łatwo uszkodzić wydrukowane ścieżki. Dopóki nie przeniesiemy transferu na laminat, należy obchodzić się z nim ostrożnie, aby go nie uszkodzić.

Krok 2. Wycinamy

Odmierzamy na laminacie obrys naszego układu i wycinamy go. Warto zostawić po 1mm zapasu z każdej strony laminatu. Po wycięciu go na granicy, może okazać się, że projekt nie zmieści się na wyciętym laminacie.

Krok 3. Przygotowujemy laminat

Wycinamy odpowiedni rozmiar laminatu FR4

Obrabiamy krawędzie płytki (pilniczkiem lub papierem ściernym)
Laminat należy zmatowić papierem ściernym wodnym (na sucho lub mokro)
Odtłuścić (np. acetonem) Każde zanieczyszczenie powierzchni miedzi ma wpływ na przyleganie tonera do płytki, dlatego należy wyczyścić go dokładnie.

Krok 4. Przenosimy rysunek

Na przygotowaną, wyczyszczoną, odtłuszczoną płytkę ułożoną miedzią ku górze, kładziemy wydrukowany projekt drukiem do miedzi i zaczynamy prasować rozgrzanym żelazkiem (2-3minuty). Po przeniesieniu rysunku na płytkę, przekładamy laminat do pojemnika z zimną wodą do opadnięcia temperatury i zdejmujemy papier termotransferowy.

Krok 5. Wytrawiamy

Rozpuszczamy środek trawiący nadsiarczan sodu B327 zgodnie z instrukcją z opakowania. Kuweta do wytrawiania powinna być plastikowa lub szklana, nie może być metalowa. Wkładamy do kuwety nasze PCB. Wprawienie środka trawiącego w ruch przyspiesza wytrawianie miedzi. Gdy cała zbędna miedź została wytrawiona, wyjmujemy płytkę.

Krok 6. Usuwamy toner

W celu usunięcia tonera zalegającego na ścieżkach należy namoczyć wacik acetonem i zetrzeć go z PCB.  

Krok 7. Wiercimy otwory

Po usunięciu tonera z płytki można przystąpić do wiercenia otworów. Dobrze jest zacząć od wiertła o średnicy 0,7mm, a dopiero później powiększać otwory większymi wiertłami. Jeżeli brzegi wywierconych otworów są postrzępione można je lekko wygładzić papierem ściernym.  

Krok 8. Zabezpieczamy przed utlenianiem  

Aby z płytki nie utleniała się miedź należy ją zabezpieczyć lakierem lutowniczym lub topnikiem.  

Płytka może schnąć nawet kilka godzin.

Zaufane Opinie IdoSell
4.96 / 5.00 114 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-10
Bardzo dobre produkty, szybka i sprawna przesyłka oraz świetny kontakt (dodatkowe zamówienia) z obsługą sklepu. Polecam!
2024-04-11
Pierwsze zakupy, bardzo pozytywne wrażenia, polecam.
pixel