Darmowa dostawa od 50,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Elementy pasywne

( ilość produktów: 186 )

Elementy pasywne w elektronice to komponenty, które nie posiadają zdolności wzmocnienia sygnału elektrycznego ani generowania energii. Zamiast tego, elementy pasywne są używane do manipulacji sygnałów elektrycznych lub prądu w celu regulacji, filtracji, ochrony lub magazynowania energii. Poniżej przedstawiam kilka podstawowych elementów pasywnych:

  1. Rezystory: Rezystory są elementami elektrycznymi, które ograniczają przepływ prądu w obwodzie. Są oporne na przepływ elektronów i ich wartość rezystancji jest mierzona w ohmach (Ω). Rezystory są stosowane w celu regulacji prądu, dzielenia napięcia, stabilizacji sygnałów itp.

  2. Kondensatory: Kondensatory to elementy, które przechowują energię w polu elektrycznym. Składają się z dwóch przewodzących płyt oddzielonych dielektrykiem. Kondensatory mogą magazynować ładunek elektryczny i są używane do przechowywania energii, filtracji sygnałów, stabilizacji napięcia itp.

  3. Cewki: Cewki, zwane również induktorami, są elementami pasywnymi, które przechowują energię w polu magnetycznym. Składają się z przewijanej na rdzeniu cewki. Cewki mają zdolność do oporu zmianom prądu i są używane do filtracji, tłumienia szumów, generowania sygnałów itp.

  4. Transformatory: Transformatory są oparte na zasadzie elektromagnetycznego indukowania napięcia między dwoma lub więcej cewkami. Są używane do przekształcania napięcia i prądu, zarówno w górę, jak i w dół, w celu dostosowania różnych urządzeń elektronicznych.

  5. Diody: Diody to elementy elektroniczne, które pozwalają na przepływ prądu tylko w jednym kierunku. Mają zdolność do prostowania i ograniczania prądu. Diody są stosowane w obwodach prostownikowych, kluczowych, ochronnych itp.

  6. Tranzystory: Tranzystory są półprzewodnikowymi elementami, które mają zdolność do wzmacniania i sterowania sygnałami elektrycznymi. Są kluczowymi elementami w układach analogowych i cyfrowych.

To tylko kilka przykładów elementów pasywnych stosowanych w elektronice. Istnieje wiele innych, takich jak filtry, termistory, kondensatory elektrolityczne, potencjometry itp. Elementy pasywne są niezwykle istotne w projektowaniu obwodów elektronicznych i odgrywają kluczową rolę w manipulacji sygnałów i energii elektrycznej.

Zaufane Opinie IdoSell
4.96 / 5.00 114 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-16
Wysyłka w deklarowanym czasie, paczka dobrze zabezpieczona, wszystkie elementy były, towar zgodny z opisem. Polecam
2024-04-11
Pierwsze zakupy, bardzo pozytywne wrażenia, polecam.
pixel