Lutownice
( ilość produktów: 24 )Lutowanie to proces, w którym używamy lutu (cyny) do łączenia dwóch elementów metalowych. Lutowanie, choć wymaga doświadczenia i precyzji, jest dość łatwym procesem.
Podczas lutowania materiał wypełniający (cyna) pod wpływem temperatury staje się płynny, powleka elementy, z którymi się styka, a po wystygnięciu łączy je ze sobą. Wraz z ochładzaniem się lutu twardnieje łączenie.
Przed rozpoczęciem lutowania należy przygotować:
• gogle , okulary - dla ochrony oczu (może się zdarzyć, że rozgrzana cyna pryśnie),
• odpowiednią wentylację (podczas lutowania wydzielają się szkodliwe opary),
• odpowiednie miejsce (rozgrzana lutownica ma temperaturę około 300-400oC, potrzebne jest zatem miejsce do odkładania jej. Należy mieć na uwadze, że kapiąca, rozgrzana cyna również może spowodować zniszczenie np. blatu stołu)
• narzędzia i akcesoria (lutownica! i w zależności od potrzeb: szczypce, kombinerki, podstawkę pod lutownicę, cynę, odsysacz do cyny, topnik, koszulki termokurczliwe, czasami wykorzystuje się tzw. trzecią rękę, w celu unieruchomienia elementów, podtrzymania lutowanych modułów elektronicznych)
Wszystko, co lutujemy musi być odłączone od napięcia!
Jeśli lutujemy przewody należy zdjąć z nich izolacje.
Nie wolno na siłę wciskać grotu lutownicy w cynę.
Jeśli lutujesz lutownicą oporową należy odczekać aż lutownica się rozgrzeje i osiągnie temperaturę roboczą.
Podczas lutowania elementów elektronicznych np. rezystora, kondensatora, diody LED, układów scalonych należy upewnić się że w otwory w płytce są wystarczającej średnicy i można w nie włożyć nóżki elementów, by polutować je od spodu płytki.
Należy pamiętać o polaryzacji niektórych elementów, plusowych i minusowych stronach komponentów takich jak kondensatory, diody prostownicze, diody LED itp.
Lutowanie krok po kroku:
1. Przyłóż grot lutownicy do lutowanego elementu.
Grot przykładamy nie do spoiwa, a do elementów, które chcemy ze sobą połączyć, skutecznie podwyższając ich temperaturę.
2. Rozgrzej powierzchnie, które będą ze sobą zespolone.
Chodzi o rozgrzanie powierzchni, a nie o ich spalenie nadmierną temperaturą. Elementy powinny być gorące, lecz nie w takim stopniu, aby ich nie uszkodzić. Powinno to zająć nie więcej niż kilka sekund.
3. Trzymając lutownicę w miejscu łączenia, przyłóż cynę (w postaci drutu lub laski) do miejsca, w którym grot dotyka lutowanych elementów.
Temperatura grota w połączeniu z temperaturą spajanych przedmiotów spowoduje roztopienie cyny. Dzięki temu połączenie będzie mocne, trwałe i równe.
Do najczęstszych błędów osoby uczącej się lutowania należą:
1. Powstanie tzw. zimnego lutu (lutowanie nie jest kompletne czyli nie nastąpiło połączenie elementu z płytką, cyna nie wypełniła przestrzeni między nóżką a otworem w płytce i tak polutowany element nie będzie przewodził prądu)
2. Źle umieszczone elementy– w niewłaściwej orientacji (Należy pamiętać o plusowych i minusowych stronach komponentów. Wiele elementów wygląda bardzo podobnie, ważne jest umieszczenie ich w odpowiednich obszarach na płytce drukowanej)
Nieprawidłowo podłączone komponenty spowodują zwarcie, a płytka nie będzie działać.
Należy rozlutować i zacząć od nowa.