Darmowa dostawa od 50,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

OPTOELEKTRONIKA

( ilość produktów: 331 )

Optoelektronika to dziedzina nauki i technologii, która zajmuje się zastosowaniem zjawisk optycznych w elektronice. Skoncentrowana jest na urządzeniach i systemach, które wykorzystują światło lub fotony do przesyłania, kontrolowania i przetwarzania informacji. Optoelektronika łączy w sobie dziedziny optyki (nauka o świetle) i elektroniki (nauka o przepływie prądu elektrycznego). Kilka kluczowych aspektów optoelektroniki obejmuje:

  1. Diody elektroluminescencyjne (LED): To urządzenia emitujące światło, gdy przechodzi przez nie prąd elektryczny. LED są szeroko stosowane w sygnalizacji, wyświetlaczach, oświetleniu i wielu innych zastosowaniach.

  2. Lasery: Lasery (Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation) to urządzenia, które wytwarzają światło o skupionej wiązce i spójnym fazie. Są wykorzystywane w komunikacji optycznej, medycynie, technologii skanowania i wielu innych dziedzinach.

  3. Fotodetektory: Fotodetektory to urządzenia zdolne do wykrywania i konwersji światła na sygnał elektryczny. Wykorzystuje się je w aparatach fotograficznych, kamerach, czujnikach ruchu i technologii komunikacji optycznej.

  4. Włókna optyczne: Włókna optyczne to cienkie włókna szklane lub plastikowe, które umożliwiają przesyłanie sygnałów świetlnych na dużą odległość. Są podstawą dla szerokopasmowych sieci telekomunikacyjnych.

  5. Komunikacja optyczna: Optoelektronika odgrywa kluczową rolę w komunikacji optycznej, umożliwiając przesyłanie danych na duże odległości z dużą przepustowością i szybkością. To ważna technologia w dziedzinie telekomunikacji.

  6. Zastosowania medyczne: W medycynie optoelektronika znajduje zastosowanie w urządzeniach diagnostycznych, takich jak endoskopy, a także w technologii obrazowania medycznego, takiej jak tomografia optyczna.

Optoelektronika ma szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach nauki i technologii, i jej znaczenie stale rośnie w miarę rozwoju nowych technologii i zastosowań.

Zaufane Opinie IdoSell
4.96 / 5.00 119 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-29
Bardzo szybka dostawa.Towar oczywiście zgodny z opisem.Polecam
2024-04-30
Szybka wysyłka
pixel